Mit is jelent a garancia?
Értelmezésem szerint azt, hogy valaki valamit megcsinál , akkor adott ideig vállalja, hogy a kémény megfelelően működik.
Vegyük csak sorra, hogy mi is az alapprobléma.
Mivel is tudom igazolni a garanciát?
- Számla
- Szerződés
1. És ebben a pillanatban egyből gondban is vagyunk. Ugyanis a szakemberek nagy része - és tényleg tisztelet a kivételnek - nem szeret számlát adni. Vagy, amikor az árajánlatot teszi, akkor "elfelejti" megmondani, hogy az adott árajánlat nettó ár. A végén még mi örülhetünk annak, hogy nem kell áfát fizetni. De ebben a pillanatban elveszett a garancia! Ha valami hiba adódna, mondjuk két év múlva, akkor csak a kivitelező jóindulatán múlik, hogy tudjuk-e érvényesíteni a garanciát.
2. Kössünk szerződést a kivitelezővel! Ez már fél megoldás. Ha a szerződésben leírjuk, hogy a kivitelező 25 év garanciát vállal, akkor már félig biztonságban vagyunk.
DE CSAK FÉLIG!
Azt hisszük, hogy kezünkben van egy tigris póráza, amelyik csak arra vár, hogy füttyentsünk neki és egyből ugrik, vagyis érvényesíti a garanciát. Valóban van kezünkben egy papír, hogy erre és erre a munkára a cég garanciát vállal, de mit tudunk kezdeni ezzel a papírral. Ez csak egy papírtigris. A dörzsöltebb kivitelezők tudják, hogy úgysem könnyű érvényesíteni a követelésünket.
És van még egy valami, amire csak kevesen gondolnak...
Mi lesz a garanciát nyújtó céggel nemcsak 25, de akár 5 év múlva? Hogyan lehet érvényesíteni egy céggel a garanciát, ha közben felszámolják, megszűnik, vagy akár csak úgy elköltözik, hogy nem lehet megtalálni...
Rémálom!
Keressünk olyan megoldásokat, amelyek a fenti problémákat megoldják.
Ha pedig Ön megrendelő mondja el, hogy mi a megoldás.
Merjen hozzászólni, ha Ön kivitelező!